İngilizce Öğrenirken İzlenmesi Gereken Temel 10 ADIM

images

  İngilizce bir dildir ve bir dil de insanların birbirleriyle iletişim kurmasına yarayan iletişim aracıdır.Bilimsel terim olarak; İletişim, iletilen bilginin hem gönderici hem de alıcı tarafından anlaşıldığı ortamda bilginin bir göndericiden bir alıcıya aktarılma sürecidir.İnsanoğlu çağlar boyu çeşitli iletişim teknikleri bulmuştur.Kızılderililer ateş yakarak,bazı insanlar halen yapmakta oldukları mimiklerini kullanarak demek istediklerini belirtmişlerdir.

Bu kısa genel bilgi yazısını yazmamın amacı sizlere İngilizce’nin de bir iletişim aracı olduğunu belirtme isteğimdi. Bu ölçüde İngilizce’yi bilmeyen bir insanın bile gitmek el işaretini kullanarak diğer insana bir yere gidebileceğini belirtebileceği normaldir.Ancak birde susmaksızın bir İngilizce’ye sahip olup çok iyi iletişim kurabilmek vardır.İşte bende size o çok iyi iletişime giden yoldaki önemli adımları anlatmak için bu yazıyı yazdım.Böyle bir açıklamayla başladığım için ilk adım olarak ‘Unutma önemli olan Konuşma’ ile başlamak istiyorum.

ADIM 1:

Unutma Önemli Olan Konuşma

   Bu adımda önemli olan konuşma derken İngilizce’nin diğer yönleri olan yazma,okuma,dinleme,dilbilgisi alanlarına kesinlikle önemsiz demek istemedim.İnsanların genellikle en çok zorlandığı alan olan ‘Konuşma(Speaking)’ dan bahsetmek istedim.İngilizce bilmemiz konuşmamızla ilgilidir çünkü eğer bir dili konuşamazsak  yani iletişim aracı olan dilimizi kullanamazsak bildiğimiz dilin bizim için bir anlamı kalmaz.Bunu da benim metodum olan ‘ Çağrışımsal İngilizce’ ile sağlayabiliyoruz.Bu metodun amacı insanların beyninde önce Türkçe düşünüp İngilizce’sini söylemek yerine direkt bir çağrışım oluşturmaktır.Yani elmayı gördüğümüzde önce Türkçe’sinin elma olduğunu vurgulayıp sonra ‘apple’ demek yerine direkt elma simgesini beynimizde oluşturarak ‘apple’ dememize yardımcı oluyor ve bu da İngilizce düşünme yetisini ortaya çıkardığı için konuşmamızda akıcılığı sağlıyor.Bunu cümlede nasıl yapacağız derseniz onun içinde özel materyallerimiz var ve onlarla birlikte cümlesel durumunu da kelimeler üstünden kurmaya başlıyorsunuz.

Peki burada öğrenciye düşen görev nedir?

Öğrenci, kesinlikle konuşmanın önemini kavrayarak her zaman konuşmaya koşullanacaktır. Kesinlikle pes edip Türkçe konuşmaya başlamayacaktır. Eğitimimizin ilk dönemlerinde bir cümleyi 40 saniyede söyleyebilirken bu süre 10 saniyeye kadar düşecektir ileriki aşamalarda. Bu da eğitimimizin başarılı olup olmadığının öğrenci açısından denetimini yapma olanağı da sağlayacaktır.

Yani kısaca kesinlikle eğitim programı boyunca İngilizce konuşmaktan vazgeçmeyin ve Türkçe’yi unutun.

   

ADIM 2:

Kendine Güven

   İngilizce güvensizliği kesinlikle kaldırmaz. Çünkü kendine güveni olmayan insan daimi hata korkusu taşır içinde ve bu da çok düşünmesine, çok düşünmesi de onun konuşamamasına neden olur.Eğitimimiz başladığı andan itibaren kendinize güvenmeyi ihmal etmeyin.İnsanın kendini rahat hissetmesi;hata yapmaktan korkmaması,konuşurken düşünmemesidir. İngilizce eğitimi almaya başladığınız ilk günden itibaren mutlaka kendinize güvenin ve ben İngilizce konuşabiliyorum diyebilin.Eğitmeniniz ile eğer İngilizce konuşabiliyorsanız ve iletişiminiz düzgün ilerliyorsa anlayın ki siz İngilizce konuşabiliyorsunuz ancak sizin konuşmanız uzun süre alıyordur ve birlikte onu kısaltmaya uğraşacağız.Siz İngilizce eğitimine başladığınızda şunu unutmayın.Size en kısa sürede en uzun cümle kurmayı öğreteceğiz.Siz zaten İngilizce konuşmayı yaklaşık 1 ay içinde elde edeceksiniz.

 

ADIM 3:

Her zaman Deneyin

    Her zaman İngilizce konuşmayı deneyin. Yanlış veya doğru olsun siz İngilizce konuşun ve bizde sizin bir daha aynı hatayı yapmamanız için bu hatayı düzeltelim.Denemek bir dil öğrenmenin en önemli yoludur.Hayatınızın her anında önemli bir toplantı dışında konuşmayı deneyin ve insanların sizin İngilizce’nize gülmesini önemsemeyin.

ADIM 4:

Sabırlı Olun

   Bizimle olacak eğitimleriniz boyunca sabırlı olun sözünü çok duyacaksınız. Çünkü bir dil öğreniminde en önemli sözcüktür.Bir bebek annesi ve babası hep kendi dillerini konuşmasına rağmen bebek o dili yaklaşık 2 yılda normal ölçüde konuşabiliyor.Siz kendinizi bu bebekten üstün görün ama bu 2 yılı da 10 gün de İngilizce öğrenmeye indirgemeyin.Bizim metodumuzun en önemli yanı öğrencinin öğrenip öğrenemediğini kontrol edebilmesidir.Bu öğrencinin devamlı İngilizce konuşmasından ileri gelir.İlk günkü dersinizi hiç unutmayın.Her gün eğitmeninizi daha iyi anlıyor ve eğitmeninizle daha rahat konuşabiliyorsanız anlayın ki İngilizce eğitiminiz iyi gidiyor. Ancak unutmayın ki anadiliniz gibi öğrenme ihtiyacınız yoksa uzun süreye gereksinim kalmayacaktır.Lütfen sabırlı olun ve her gün ben niye bunu bilmiyorum diye sormayın.Çünkü hazırlanan materyallerimizin hepsi en çok kullanılan İngilizce’den detaya doğru inip detayları zamanla öğrenmenize yol açacaktır.Halen bazen Türkçe’de bile bilmediğiniz kelime çıkabilir unutmayın.Ayrıca unutmayın ki İngilizce öğrenmek  gerçekten uzun süreç gerektiren bir yoldur.

 

ADIM 5:

Hata Yapmaktan Korkmayın

Kesinlikle hiçbir zaman hata yapmaktan korkmayın. Dilbilgisi olarak düzgün konuşuyor olmamanız ilk dönemler için normaldir. Ancak bir İngiliz bile çok düzgün dilini kullanamaz. Bu yazıdan sonra Türkçe’ yi ne kadar iyi konuştuğunuzu sorgulayabilirsiniz.Unutmayın ki iletişimde önemli olan beyninizdeki düşünceyi karşınızdakine iletebilmektir.Eğitimin devam ettiği her gün daha iyi ve düzgün konuşmayı öğreneceksiniz ancak bunu bekleyip hiç konuşmamak gibi bir gaflete girmeyin ve hata yapmaktan korkmayın.Her şeyi kurallı yapmak bazen sizi durdurur unutmayın ve devamlı hata yapın.Hata yaparak öğreneceksiniz.

 

ADIM 6:

İngilizce’yi Hayatınıza Katın

    Kesinlikle en önemli adımlardan biridir. İngilizce’yi her daim daha çok önünüze çıkarmak için yapacağınız şeylerden bazıları şunlardır.Materyal listemizde bulunan İngilizce alt yazılı ve İngilizce filmler izlemek.Türkçe film izleyip biraz daha fazla anlayacağınıza İngilizce film izleyin.Vereceğimiz kitapları otobüste giderken veya evde dururken başka kitap okuyacağınıza biraz da İngilizce kitap okuyun.Vereceğimiz  CD’leri evinizde veya arabanızda müzik dinlemek yerine dinleyin.Gazete okurken bir 10 dakikanızı da İngilizce gazete okuyarak  geçirin.(İlk dönemler de zor olabilir.)Küçük bir sözlük alıp cebinizde tutup bir şey aklınıza takıldığında açıp sözlüğünüzden bakın.Eğer herhangi biri varsa yakınınızda İngilizce konuşmaya çalışın.Bir turist gördüğünüzde hemen konuşmaya çalışın.Sürekli eğitmeninizle İngilizce konuşup onunla irtibatta olun.Böylece İngilizce beyin lobunuzda önemli bir yer alacaktır.

 

ADIM 7:

Panik Yapmayın Rahat Olun

    İngilizce öğrenirken rahat olun ve kendinizi öğreneceğinize şartlandırın. Biz  bunun sözünü verebiliyoruz  ve dolayısıyla stres yapacak olan sizler değil biziz.Biz  size öğretme stresini yaşıyoruz ancak siz değil.Unutmayın bir öğrenci sınava girerken panik yapması ne kadar kötüyse İngilizce öğrenirken panik yapması da o kadar kötüdür.Sadece bizim  dediğimiz şeyleri yapamama paniği yaşayın,İngilizce öğrenemeyeceğim paniği değil.

 

 

ADIM 8:

Ne İstediğinize Karar Verin

Öncelikle ne kadar İngilizce öğrenmek istediğinizi eğitmeninize söyleyin. Çünkü her eğitmen size özel program hazırlayıp sizi o yola yönlendirmek için sizin ne istediğinizi bilmek zorundadır. İngilizce çok geniş bir alandır.Ana diliniz gibi öğrenmek isterseniz bire bir ders olarak en az 2 yılınızı,ancak sadece bir konuşayım yeter derseniz de 1 ayda da olabilecektir.Ben yeterli derecede konuşmak istiyorum.İletişim kurayım ama her şeyim mükemmel olmasın diyorsanız 8 ayda olacaktır.Ne istediğinize karar verdikten sonra uzun süreçli bir yola çıkın.

 

ADIM 9:

Düzenli Olun

    Unutmayın ki düzenin olduğu her yerde başarı daha kolay sağlanır. Siz de ne zaman ders yapacağınızı gün ve saati ile birlikte kararlaştırıp en az 3 ay bu süreci sağlayın. Ayda bir kereden fazla derslerinizi iptal etmeyin.Çünkü eğer düzenin dışına çıkarsanız hem eğitmen hem de siz İngilizce öğrenmenin hazzını kaçırırsınız.Unutmayın ki eğitmen de bunu bir profesyonel iş olarak yapıyor ve dolayısıyla onun için zaman kavramının ne kadar önemli olduğunu unutmayın.Bir dil öğretiminde eğitmeninizi ne kadar mutlu ederseniz o da size iyi bir İngilizce öğretmek için elinden geleni yapacak ve sizi mutlu edecektir.Düzenli bir çalışma programı uygulayın.Kendinize görevler belirleyin ve bunları yapacağınız zamanı belirleyin.

 

ADIM 10:

Çalışkan Olun

   İşte bu adım İngilizce öğrenmenin en zorlu ama en gerekli adımlarından biridir. Eğitmeniniz size bir süre verir sizin öğrenmek istediğiniz İngilizce doğrultusunda ve bu sürede kendisi size verilen ev çalışmalarını da hesaba katar.Siz de eğer işiniz yoğunsa ve kesinlikle evde çalışamam diyorsanız kesinlikle unutmayın ve evde çalışamayacağınızı eğitmeninize belirtin ve böylece süre uzun bir şekilde eğitmeninizle birlikte her şeyi yapacaksınız.Ancak unutmayın öğrenme süreniz uzayacaktır.Elinizden gelirse emek verip mutlaka İngilizce’ye çalışın.Bir dili öğrenirken mutlaka onun için bir şeyler yapın.Eğitmenler her zaman ,ödev vermeyi sever  ve öğrencilerinin çok çalışmasını sağlarlar ve onları motive ederler.Ancak her şey sizin elinizdedir yine de.İsterseniz öğrenirsiniz ancak istemezseniz öğrenemezsiniz.

                                 İngilizce öğrenerek geçen günler dileğiyle,

dogusaydin
Doğuş Aydın
Saturday, November 30, 2019