Koç Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı (KUEPE) Özel Ders

images

Koç Üniversitesi (KUEPE) Sınav İçeriği

Sınav 5 bölümden oluşmaktadır.

1.    Reading (Okuduğunu Anlama): Bu bölüm bir uzun iki kısa olmak üzere toplam 2000 kelimeden oluşan üç okuma parçasından oluşmaktadır ve toplamda 15 soru yöneltilmektedir öğrencilere bu metinlerle ilgili. Ana fikir, destekleyici cümlelerdeki detaylar, anlamı içerikten tahmin etme, spesifik bilgi, sonuç çıkarma ve yazarın ana fikri gibi soru tiplerinden oluşmaktadır bu sorular.

2.    Use of English (İngilizce Kullanımı): Dilbilgisi ve Kelime olmak üzere iki kısımdan oluşan bu bölüm toplam 20 sorudan oluşmaktadır. Gerçek hayattan içeriklerle birlikte entegre yeti mantığında sorulmaktadır sorular. Kelimeler dönem içerisinde işlenen akademik kelime listesinden oluşmaktadır.

*Okuma ve Kullanım bölümleri bir seansta gerçekleştirilmektedir.

3.    Listening (Dinlediğini Anlama): Bu bölüm bir while listening (dinleme anı cevaplama) soru tarzında beş görüşme sorusunu ve bir note-taking(not alma) soru tarzında üniversite dersinden alınma 10 sorudan oluşmaktadır. Bu dinleme parçalarında ana fikir, destekleyici cümlelerdeki detaylar, anlamı içerikten tahmin etme, spesifik bilgi, sonuç çıkarma ve amaç gibi soru tipleri bulunmaktadır.

4.    Writing(Yazma): Bu bölüm üç yazma aktivitesinden oluşmaktadır. İlk bölüm okuma parçasından sonra yazma şeklindedir. Opinion (Fikir) essay tarzında veya diğer akademik bir konuda makale yazmaları istenmektedir. Öğrencilerden okudukları parçaya dayanarak yazdıkları metinde destekleyici ifadeler yer vermeleri ve akademik yazım içeriği oluşturmaları önem taşımaktadır.

5.    Speaking (Konuşma): Öğrenciyle tanışma ve ısındırma süreci sonrası üç bölümden oluşmaktadır. Kişisel tecrübeler, bir konu hakkında fikir ve bu konunun devamı ve takibi mantığında bir konuşma aktivitesi istenmektedir.

 

Koç Üniversitesi (KUEPE) Hazırlık Atlama Sınavına Yönelik İngilizce Özel Ders Eğitim İçeriği

KUEPE Sınavına Yönelik İngilizce Özel Ders, Doğuş Aydın’ın bilimsel ve gözlemsel verilerinin sentezi ile oluşturduğu kendi öğretim yaklaşımlarından oluşan bir yöntem ve aktivitelerle yürütülmektedir. Bu kapsamda öğrenci, ilk olarak psikolojik ve nörolojik yönlerini belirleyen zeka tipi, kaygı, dilsel yetenek ve motivasyon yönünden test edilerek incelenmekte ve bireysel farklılıkları belirlenmektedir. Bu envanterlerle birlikte Placement Test (Seviye Yerleştirme Sınavı) uygulanmaktadır. Eğitim sistemi içeriğiyle ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Testlerin sonucuna özel olarak her öğrenciye özel bir ders programı ve Stratejik Plan hazırlanarak öğrencinin kaç saatte neyi ne kadar çalışarak hangi noktaya gelebileceği belirlenir. Bu stratejik plan öğrenci ile paylaşılarak sürecin öğrenci için uygun olup olmadığı sorulur. Sonrasında eğitimlere başlanır. Sınav eğitimlerinde şu ana kadar hazırladığı öğrencilerde yaklaşık 78 öğrenciden sadece 1 öğrencide başarısız olma durumunu yaşayan Doğuş Aydın, hedefe ulaşması imkansız olan öğrencilerle çalışmamakta ve onlara herhangi bir vaatte bulunmamaktadır.

Koç Üniversitesi (KUEPE) Hazırlık Atlama Sınavı Özel Ders eğitim içeriği beş ana temelden oluşmaktadır.

-Seviye olarak altyapı eksikliği varsa bu altyapıyı oluşturmaya yönelik kelime, dilbilgisi içeriğinin tamamen okuma, dinleme, yazma ve konuşma yetilerine entegre edilerek çalışmalar yapma

-KUEPE sınavı için gerekli stratejileri, kısa yol tekniklerini anlatma

-KUEPE sınavına yönelik sürekli ve çok çeşitli soru çözme

-Bu sınavlardaki sorulara, yanlışlara, yazma veya konuşma metinlerine yönelik sürekli geri bildirim (feedback) verme

-Süreç devam ederken bilinmeyen bütün kelimelerin bir uygulama ile kayıt altına alınması ve belli aralıklarla Doğuş Aydın’ın kendine ait sistemi olan ‘Daily Wording’ ile sorulması ve tekrar edilmesine dayanır. Kelimelerin sadece dinleme ve okumada anlaşılabilen değil ayrıca konuşma ve yazmada anlaşılabilen edinilmiş bilgi haline dönmesi hedeflenir ve bütün çalışmalar bunun üzerine oluşturulur.

-Sürecin tamamında Dil Danışmanlığı (Dil Koçluğu) stratejilerinin kullanılması ve kişide iç motivasyon yaratma, çalışma disiplininin sağlanması ve planlanması gibi eğitimi içselleştirici ve sınıf atmosferinin yaratılmasına katkı sağlayacak aktivitelerin yapılması

Sınav sürecinde bütün materyaller öğretmen tarafından verilmekte olup online materyallerle de desteklenmektedir.

Koç Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı (KUEPE) İngilizce Özel Ders Eğitim talebiniz için lütfen tıklayınız.

 

 

dogusaydin
Doğuş Aydın
Sunday, December 1, 2019