Online Derslerde Öğrencilerin Dikkatini Derste Tutmanın Yolları

images

Online Derslerde Öğrencilerin Dikkatini Derste Tutmanın Yolları

 

Teknoloji hayatımızın her alanında zaten vardı, eğitimde de. Fakat oralarda bir yerlerde duruyordu ve bu kadar sık kullanan kimse yoktu. Şimdilerde malum pandemi sebebiyle teknoloji ile hiç olmadığımız kadar içli dışlıyız. Artık eğitime teknolojiyi entegre etmek bir opsiyon değil; zorunluluk. Çünkü ancak teknoloji sayesinde öğrencilerimizle iletişime geçebiliyor, eğitim öğretim süreçlerini yürütebiliyoruz.

Fakat her şeyde olduğu gibi teknolojinin de getirilerinin yanında birtakım zorlukları da mevcut. Örneğin, sınıf yönetimi yüz yüze iken elbette daha kolaydı, aynı şekilde dikkati dağılan öğrenciyi tespit etmekte. Bu zorlukları da aşmanın yolu elbette mevcut. Doğru araçları doğru zamanda ve doğru amaçla kullanırsak online sınıfların da aslında kendine özgü tadını deneyimlemiş hem de eğitim öğretim sürecini en verimli hale getirmiş olacağız.

Bu sebeple sizlerle online derslerde dikkat etmeniz gereken noktaları ve bazı araç önerilerimi paylaşıyor olacağım.

1. Herkesin kamerasını açmasını sağlayın (Siz dahil!)

Bazı öğrenciler çekindikleri için veya ortamlarının müsait olmaması sebebiyle açmamakta direnebilirler fakat istikrarlı olun ve öğrencilerinizle gerekirse konuşun. Onlara güvenli bir ortam sunduğunuzu ve sınıfı kontrol edebilmeniz için kameraların açık olması gerektiğini söyleyin. Tüm öğrencilerinizi gördüğünüzde sınıfı ve aktiviteleri kontrol altında tutmanız çok daha kolay olacaktır.

 

2. Ekrana içerik yerleştirin, öğrenciler yalnızca sizi izlemesin

 

Yaş grubu ne olursa olsun birçok öğrenci için yalnızca öğretmeni izlemek ve dinlemek çok da eğlenceli olmayacak, bir süre sonra öğrencilerin dikkatleri dağılacaktır. Bu sebeple, ekranda yalnızca siz görünmemelisiniz. Slayt sunuları, konuyla ilgili görseller, tablolar veya şema gibi içeriklerden yararlanabilirsiniz.

 

3. Tasarımlarınız ilgi çekici olmalı

 

İster afiş, poster, görsel ister kısa video, animasyon veya slayt sunusu olsun, öğrenciler tek düze içeriklerden sıkılır. İlgilerini çekmek ve derse katılımlarını artırmak için yaratıcı olun. Size beğendiğim içerik üretme platformlarını paylaşacağım, hepsi oldukça basit kullanıma sahip:

Afiş, poster, ve her türlü görsel tasarımı-canva.com

Kısa videolar, animasyonlar- powtoon.com , animoto.com

Visme - Tablolar, sunular

Prezi - Sunular

 

 

4. Etkili Ders Süreleri

 

Aynı fiziksel bir sınıftaymışçasına öğrencilerinizin saatlerce ekran başında pür dikkat oturabileceğini aklınızdan çıkartın. Bazı öğrenciler için, ekrandan derse odaklanmak çok daha zordur. Bu sebeple, öğrencilerinizle dersin süresi hakkında anlaşma yapın. Onlara seçenekler sunabilirsiniz.

1.     Kısa parçalara bölünmüş birden fazla ders

2.     Daha az ders fakat daha uzun süre

Elbete müfredatın getirdiği bazı zorunluluklar da mevcut fakat elinizden geldiğince dersin süresini öğrencilerin dikkat süresine göre ayarlamaya çalışın.

 

5. Sınıf İçi Aktiviteleri Online Derse Adapte Edin

 

Aynı fiziksel bir sınıftaymış gibi öğrencilerinize çeşitli aktiviteler sunun. Yalnızca kitaplara bağlı kalıp mekanik aktiviteler üzerinden giderek öğrencilerinizden olağanüstü bir katılım beklemeyin. Değişik aktiviteler için çeşitli araçlar kullanın. Bugün neredeyse bütün online görüşme platformlarında bulunan bazı araçları kullanabilirsiniz:

 

-    Chatbox : Öğrencilerinize bir soru sorun ve yazarak katılım göstermelerini isteyin. Hem onlar için de ufak da olsa değişiklik olsun hem de bazı aktivitelerde ortaya çıkabilecek kaotik ortamı önleyin.

-    Grup çalışma odaları: Öğrencilerinizi Zoom gibi uygulamalarda birlikte çalıştırın. Hem akran öğrenmesine ortam hazırlamış hem de interaktif bir sınıf ortamı elde etmiş olursunuz.

-    Anketler: Öğrencilerinize “fikirlerine değer verildiğini” hissini tattırmak için en uygun yöntemlerden birisi. Gerek aktivite, oyun veya sınıf kurallarını belirlerken gerekse anlamadıkları yer olup olmadığını sorarken çok faydalı ve zaman kazandıracak bir yöntemdir. Aynı zamanda, neredeyse her sınıfta “Anlamayan var mı?” diye sorduğunuzda çekindiği veya tepki almak istemediği için anlamadığını söyleyemeyecek öğrenciler vardır. Anket özelliği sayesinde bu noktada öğrencilerinize daha etkili yaklaşmış olursunuz.

-    Ekstra Quiz Uygulamaları / Siteleri: Yalnızca online görüşme platformundan yararlanmak zorunda değilsiniz elbette. Ekran paylaşımı yapabildiğiniz veya her öğrenci doğal olarak bir cihazdan bağlandığı ve internet bağlantısına sahip olduğu için harici sitelerden yararlanabilirsiniz. Quizi dersten önce hazırlayıp, ders esnasında öğrencilerle quiz kodunu paylaşarak hem farklı ve yaratıcı hem de etkili bir öğrenme ortamı oluşturabilirsiniz. Yaralanabileceğiniz bazı Quiz siteleri:

 

1.     Kahoot

2.     Quizizz

3.     Quizlet

4.     Mentimeter

5.     Quiz-maker

 

Tüm öğretmenlere ve öğrencilere bu olağanüstü süreç boyunca etkili ve eğlenceli dersler diliyorum.

dogusaydin
Doğuş Aydın
Tuesday, November 3, 2020