Polyglotlar Hakkında Her Şey! / Polyglot 101

images

Polyglotlar Hakkında Her Şey! / Polyglot 101

 

 

Çok sayıda dil konuşan insanlara polyglot denir. Daha detaylı açıklamak gerekirse, iki dil konuşanlara “bilingual”, üç dil konuşanlara “trilingual”, dört dil konuşanlara quadrolingual, beş altı veya daha fazla dil konuşanlara da polyglot (poliglot)” denmekte.

 

Peki ama Polyglotlar bunu nasıl başarıyorlar? Diğer insanlara kıyasla polyglotların çok daha hızlı dil öğrenmelerini mümkün kılan şey ne?

 

Benny isimli bir İrlandalı, polyglot olmanın sırrı hakkında şunları söylüyor: Bir dili öğrenmek istiyorsanız işe konuşmakla başlayın! Günde 200 hata yapmayı kafaya takmayın.”

 

O dilin konuşulduğu ortamlara girmek ve sadece konuşmaya başlamak. Yapmanız gereken temel şey bu. Hata yapmaktan korkmadan, daha doğrusu hata yapmadan dilin öğrenilmeyeceğini kendinize hatırlatarak konuşmaya başlamak.

 

Bu tarz sosyal ortamlara girecek imkanınız yoksa daha da pratik bir yol var. O da internet siteleri..Oturduğunuz yerden dünyanın her yerine ulaşabiliyorsunuz.

 

Brezilya’lı Lucas isimli başka bir polyglot da değişik bir yönteme sahip. Lucas bu yöntem ile Rusça öğrenmiş.

 

Lucas, yüze yakın Rusça konuşmacısını Skypeta rastgele arkadaş olarak ekliyor, sonra bir tanesiyle bir sohbet başlatarak Rusça ”Selam” yazıyor.

Karşıdaki kişi cevap veriyor, ”Selam, nasılsın?

Lucas bunu kopyalıyor ve başka biriyle açtığı sohbet penceresine yapıştırıyor. Sonra o kişi cevap veriyor, ‘İyiyim, teşekkürler, sen nasılsın?

Lucas da bunu kopyalayıp ilk kişiye yapıştırıyor. Bu şekilde Lucas, iki yabancının birbiriyle sohbet etmesini sağlıyor, hem de hiç haberleri olmadan.

 

Kısa bir süre sonra Lucas, kendisi yazabiliyor çünkü defalarca bu sohbeti tekrarlıyor ve artık bir sohbetin nasıl başladığını kavrıyor.

 

Polyglotların bir diğer sırrı da öğrenecekleri dilin öncelikle en sık kullanılan 500 kelimesini öğrenmeleri. Neden mi? Çünkü günlük konuşmaların çoğu 400-600 kelime ile yapılmakta.

 

Elbette her polyglotun yöntemi farklı fakat tek bir ortak noktaları var: daima zevk alacakları bir yöntem ile dili öğreniyorlar.

 

Polyglotlar ile tanıştıktan sonra siz de fark edeceksiniz ki hiç kimse dil dahisi değil. Yalnızca, doğru yöntemi kullanarak sistemli bir şekilde çalışıyorlar. İşin özünde, çocukların ana dillerini doğal bir şekilde öğrenirken izledikleri yolu kullanıyorlar.

* Grameri çok fazla kafaya takmıyorlar,

*    Hata yapmaktan çekinmiyorlar,

*    Önce günlük konuşmada en çok kullanılan kelimeleri ve bu kelime kombinasyonlarıyla oluşturulan cümleleri öğrenerek konuşuyorlar,

*    İyi bir dinleyici ve taklitçi oluyorlar,

*    Öğrenmeyi geniş bir zamana yayıyorlar,

*    Ayrıca bu öğrenme sürecinde oyun gibi bir eğlenme buluyorlar.

 

dogusaydin
Doğuş Aydın
Thursday, November 12, 2020